EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Hırvatistan Karlovac'ta “Look Behind the Veil” AB Projesi Eğitimi

Hırvatistan Karlovac'ta Look Behind the Veil AB Projesi Eğitimi

22-29 Temmuz 2021 tarihleri arasında Hırvatistan’nın Karlovac kentinde, Lag Vallis Colapis Derneği tarafından düzenlenen Erasmus+ gençlik çalışanlarına yönelik “Look Behind the Veil” adlı eğitime Efem Akdeniz Gençlik ve Spor Derneği üyelerinden Necla Turan, Akdeniz Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Deren Turan, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi A. Hikmet Başaytaç katıldı.

WhatsApp Image 2021-07-24 at 13.39.03

Etkinliğin konularıyla ilişkilendirilen ve eğitim yönteminde önemli yeri olan Amerikalı düşünür John Rawls’ın “Veil of Ignorence” teorisinden ve fikirlerinden yola çıkarak Petra Cule, Petra Forsek Koski çeşitli workshoplar yaptılar. Yapılan eğitimlerin kapsamı; dogmalarla yüzleşme, ayrımcılık, dahil olma, dahil etme, takım ruhu ile karar alabilme gibi konular içermekteydi. Çalışmalar katılımcıların önyargılarla ve klişelerle yüzleşmesini sağladı.

Etkinlik süresince diğer ülkelerden gelen katılımcılarla ve ev sahibi organizasyonla gerçekleştirilen eğitim aktivitelerinin yanında katılımcı ülkelerle (Ermenistan, Yunanistan, Çekya, Letonya, Ukrayna, Portekiz, Gürcistan, Hırvatistan, Türkiye) ileriye yönelik işbirliği yapmak konusunda fikirler paylaşıldı.

Projenin yaygınlaştırılması kapsamında; Türkiye’deki pandemi koşulları gözönünde bulundurularak Eurodesk temas noktası olarak eğitimlerin küçük gruplar halinde Necla Turan tarafından gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Karlovac kentinde yapılan “Look Behind the Veil” eğitiminin yaygınlaştırılması için ayrıca Öğretim Görevlisi A. Hikmet Başaytaç ve Öğretim Görevlisi Deren Turan, Akdeniz Üniversitesi'nde ders vermekte oldukları birimlerde akademisyenlere yönelik bilgilendirme eğitimi ve ve ortak çalışmalar yaptığı diğer kurumlarda çalışmalar planlamışlardır.

WhatsApp Image 2021-07-24 at 13.15.27

WhatsApp Image 2021-07-24 at 12.26.29

Vallis Colapis Derneği ve proje eğitmenleri Petra Cule, Petra Forsek Koski, Dinko Duric ve ekiplerine bu verimli eğitim ve misafirperverlikleri için teşekkür ederiz.