EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Hırvatistan Karlovac'ta “Look Behind the Veil” AB Projesi Eğitimi

Hırvatistan Karlovac'ta Look Behind the Veil AB Projesi Eğitimi

22-29 Temmuz 2021 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Karlovac kentinde, Lag Vallis Colapis Derneği tarafından düzenlenen Erasmus+ gençlik çalışanlarına yönelik “Look Behind the Veil” adlı eğitime Efem Akdeniz Gençlik Derneği üyelerinden Necla Turan, Akdeniz Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Deren Turan, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi A. Hikmet Başaytaç katıldılar. Etkinlik, Amerikalı düşünür John Rawls’ın “Veil of Ignorance” teorisinden yola çıkarak ve fikirlerinden esinlenerek, çeşitli workshoplar yapılarak gerçekleştirildi. Eğitimlerin kapsamı; dogmalarla yüzleşme, ayrımcılık, dahil olma, dahil etme, takım ruhu ile karar alabilme gibi konuları içeriyordu. Bu çalışmalar, katılımcıların önyargılarla ve klişelerle yüzleşmesine katkı sağladı.

Etkinlik boyunca diğer ülkelerden gelen katılımcılarla ve ev sahibi organizasyonla gerçekleştirilen eğitim aktivitelerinin yanı sıra, ileriye yönelik işbirliği yapma fikirleri katılımcı ülkelerle (Ermenistan, Yunanistan, Çekya, Letonya, Ukrayna, Portekiz, Gürcistan, Hırvatistan, Türkiye) paylaşıldı.

Projenin yaygınlaştırılması kapsamında; Türkiye’deki pandemi koşulları göz önünde bulundurularak eğitimlerin Necla Turan tarafından küçük gruplar halinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, Karlovac kentinde yapılan “Look Behind the Veil” eğitiminin yaygınlaştırılması için A. Hikmet Başaytaç ve Deren Turan, Akdeniz Üniversitesi'nde ders verdikleri birimlerde akademisyenlere yönelik bilgilendirme eğitimi ve diğer kurumlarda ortak çalışmalar yapmayı planladılar. Vallis Colapis Derneği ve

proje eğitmenleri Petra Cule, Petra Forsek Koski, Dinko Duric ve ekibine verimli eğitim ve misafirperverlikleri için teşekkür edilmiştir.